Všetci ich poznáme. Či už sme sa s nimi trápili počas dospievania, alebo sa ich nemôžeme zbaviť ani v dospelosti.
Tieto nepríjemné a často aj bolestivé vyrážky, sú veľmi nepekné a naviac sa vyskytujú najmä na viditeľných miestach. Každý sa ich teda pokúša zabiť ako najlepšie vie. Skúšame všelijaké rady starých materí ale ja najnovšiu drahú kozmetiku.
Súčasne s ich vznikom sa ľudia domnievali, že ich výskyt súvisí so stravou, ktorú konzumujeme. Je to skutočne tak?
Rôznymi výskumami sa dokázalo, že isté druhy potravín môžu mať vplyv na výskyt akné. Konkrétny zoznam by ste však hľadali márne, a tak sa musíte sami pomocou pokusov a omylov presvedčiť, ktoré potraviny to sú.
Aby ste však netápali v úplnej tme, existuje zopár rád, ktoré Vám môžu byť užitočné.
Je potrebné sa vyvarovať potravín, ktoré obsahujú nasýtené a transformované tuky. Tieto môžu prispieť k zvýšenej tvorbe mastnoty, a tým podporia vznik vyrážok. Tieto tuky sa vyskytujú najmä v živočíšnych produktoch, napr. mäso, hydina a mliečne výrobky. Pre naše telo je však prísun esenciálnych mastných kyselín dôležitý, a tieto by sme mali telu dodávať napr. z rýb, konopného oleja či ľanového semienka.
Niektorí vedci sa domnievajú, že jesť príliš veľa, a teda mať vysoký denný príjem kalórií, môže taktiež, prostredníctvom zvýšenia hladiny hormónov, viesť k vzniku akné. Táto teória je však nepodložená.
Vo všeobecnosti sa medzi ľuďmi zakorenilo pravidlo, že jedenie sladkostí a najmä čokolády taktiež prispieva k vzniku vyrážok. Avšak aj napriek tomu, že čokoláda má vysoký obsah nasýtených tukov, nie je tento predpoklad preukázaný.
Aby ste tvorbu akné udržali pod kontrolou, je vhodné zvýšiť príjem bielkovín. Toto môže mať dočinenia so zvýšenou produkciu určitých enzýmov, ktoré môžu spôsobovať zvýšenú tvorbu mazu, a tak zapríčiniť upchatie pórov. Je taktiež dôležité vyvarovať sa nadmernému príjmu sacharidov. Strava obsahujúca 60 – 70%, má jednoznačne privysoký obsah cukrov.
Liečba akné je pomerne časovo náročná a uskutočňuje sa aj pomocou rôznych vitamínov. Pri liečbe pomáhajú napríklad aj zinok a vitamín A. Okrem nich sa však odporúča do dennej stravy zaradiť aj zelený čaj, ktorý vedie k zníženiu produkcie mužských hormónov – androgénov, ktoré majú taktiež vplyv na tvorbu vyrážok.
Vysoký obsah jódu je tiež spúšťačom akné, keďže podporuje tvorbu ďalších ložísk. Jód sa u nás vyskytuje prevažne v soli. Preto by ste sa mali vyhnúť nadmernej konzumácií slaných výrobkov ako sú napr. zemiakové lupienky, ktoré majú vysoký obsah soli a teda aj jódu.