S príchodom jari si robíme viac starostí aj s naším telom. Výdatné jedlá počas zimy a málo pohybu sa prejavujú a je potrebné to riešiť. Jednou z možností ako naštartovať svoje telo na spaľovanie tukov je aj ketónová diéta.
Ide o diétu, ktorá sa neodporúča držať dlhodobo. Optimálne je niekoľko dní až 2 týždne. Táto diéta spočíva v úprave jedálničku a takmer úplného vylúčenia sacharidov. Nie je teda vhodná pre každého a mali by ste sa poradiť s lekárom.
2 najjednoduššie keto diéty
Stravu teda treba upraviť tak, aby v nej bolo dostatok bielkovín a tukov. Objem sacharidov v strave je tak nutné obmedziť na 40 g na deň. Týmto Vaše telo na získanie energie začne spaľovať práve tuky. Zmenou stravy sa dostanete do fázy tzv. ketózy, toto môžete pociťovať únavou, bolesťou hlavy, najmä ak ste doteraz boli zvyknutá na stravu s vysokým obsahom sacharidov.
Vhodné potraviny sú teda: mäso, kuracie, hovädzie, radšej však zvoľte chudé, ryby, mliečne výrobky – strážte najmä obsah sacharidov, vajcia, zelenina – listová, orechy, panenské oleje a niektoré ovocie – napríklad citróny, avokádo.
Naopak vyradiť by ste mali: múku, obilniny – ryžu, pohanku, zemiaky, strukoviny, ovocie, sladkosti vo všeobecnosti, kávu aj alkohol.
Takouto úpravou jedálnička však bude trvať asi 2 – 3 dni než sa do ketózy dostanete, následne však budete chudnúť veľmi rýchlo.
Naše telo pre správne fungovanie sacharidy potrebuje, preto ketónovú diétu držte len krátko a berte ju skôr ako naštartovanie tela na spaľovanie tukov.
Následný návrat k bežnej strave však nemôže byť veľmi rýchly, inak by ste jojo efektom pribrali nielen to čo ste schudli. Po skončení diéty, teda začnite pomaly zvyšovať prísun sacharidov v strave. Optimálne je 10 g každý deň, takto si telo zvykne postupne na normálnu stravu bez jojo efektu.
Nie každému vyhovuje takáto zmena a môžu sa vyskytnúť aj zdravotné komplikácie, preto k nej treba pristupovať s rozvahou a najlepšie s lekárskym dohľadom.