Jednou z veľmi kontroverzných tém súvisiacou s diétami je aj téma hladovka. Hladovka totižto neznamená len dlhodobé ničenie nášho tela neprijímaním potravy. Naopak, hladovka môže byť veľmi často prospešná, najmä ak sa chápe ako očista tela, mysle a duše. Názory odborníkov sa však veľmi odlišujú už v samotnom základe – či hladovka je alebo nie je prospešná.
V prvom rade treba podotknúť, že dlhodobá hladovka je nezdravá!
Pri hladovke si Vaše telo ihneď uvedomí, že ste prerušili príjem energie. Preto začne šetriť energiou tak, ako sa len dá. Ale týraním sa bez jedla nevyriešite nič. Veľmi často totižto musí v období hladovky náš organizmus siahať až na dno možností. Vtedy zbytočne riskujete Vaše zdravie. Preto je ideálne chápať hladovky ako krátkodobý proces neprijímania, respektíve odriekania si potravy. Napríklad sa rozhodnete, že po 18tej nič nezjete a pod.
Čo to však v skutočnosti hladovka je a ako „skutočná“ hladovka funguje?
Hladovka je očistný proces, v ktorom trávi telo samo seba. Hovorí sa, že pri správne navolenej hladovke sa v mysli spustia receptory upratovania. Ako očista mysle a duše býva označovaná práve preto, že nám poukáže na to, ako dokážeme ovládať naše pudy a schopnosti nakoľko sme v sebe silní. Pri správnej hladovke by malo byť Vaše telo v súlade s dušou, preto ak Vaše telo neustále túži po jedle, nejde o hladovku, ale o živorenie.
Nech už je Váš názor na hladovku akýkoľvek, pokiaľ sa ju rozhodnete vyskúšať, majte na mysli tri základné pravidlá:
1, PRED HLADOVKOU: pripravte svoj žalúdok a tráviaci trakt na hladovku. Celé prípravné obdobie by sme mali vylúčiť mäso a postupne prechádzať od tuhej stravy k tekutej a od väčšieho množstvo k menšiemu.
2, POČAS HLADOVKY: tekutiny nesmú chýbať. Pite veľa vody, a doprajte si aspoň nejakú energiu v podobe čajov
3, PO HLADOVKE: pripravte svoje telo na jedlo. Či už ho nevidelo iba deň alebo tri, bude to potrebovať. Celé by to malo prebehnúť postupne, pomaly a veľmi plynule, v opačnom prípade si koledujete o jojo efekt.