Celiakia je vážne ochorenie, pri ktorom nedokážu črevá spracovať lepok (glutén) v potravinách. Jediným riešením pre ľudí trpiacich celiakiou je bezlepková diéta. Veľmi ľahko sa o nej hovorí, no veľmi ťažko sa realizuje. Lepok sa totižto nachádza v prevažnej väčšine obilnín, používaných v jedlách.
A práve to je najväčší problém! Bezlepková diéta znamená vylúčiť všetko pečivo, múku… Takmer všetky potraviny, ktoré sú na jedálnom lístku bežného človeka. A to je ťažké pre všetky vekové kategórie. Deťom sa totižto ťažko vysvetľuje, prečo ich kamaráti môžu jesť všetky dobroty a nemusia skúmať ich obsah. A ľuďom, ktorým diagnostikujú celiakiu v dospelom veku sa veľmi ťažko zvyká na nové jedla a je ťažké odriekať svoje obľúbené potraviny.
Bohužiaľ, zdravie je pre nás prvoradé a bezlepková diéta je jediným spôsobom ako zabrániť ďalšiemu poškodenie črevnej sliznice. A to, že bezlepková diéta skutočne funguje dokazuje i fakt, že výrazné zlepšenie zdravotného stavu spozorujete už po niekoľkých mesiacoch, u starších ľudí po 2-3 rokoch.
Čo teda jesť a čo nejesť, keď dodržiavame bezlepkovú diétu?
Ryža, kukurica, zemiaky…Toto sú potraviny, vďaka ktorým je možné vyrábať plnohodnotné jedlá. Vhodná je aj sója, ovocie, tvrdé syry, ovocné a zeleninové produkty. Vyhýbať by ste sa mali potravinám obsahujúcim pšenicu, jačmeň, raž a ovos. Prvky z týchto potravín nájdete aj v mäsových výrobkoch, mäkkých syroch, zmrzline, ale i v mnohých druhoch alkoholu.
Bezlepková diéta je v konečnom dôsledku veľmi zdravá. Je známe, že biela múka nepatrí k najzdravším jedlám, navyše celiatici si odopierajú aj množstvo sladkostí či slaných jedál obsahujúcich lepok. Namiesto toho si kupujú ovocie.
Vhodné potraviny nájdete v bioobchodoch, v lekárňach, niektoré nájdete napríklad aj v obyčajných obchodoch- rôzne celozrnné výrobky z ryže alebo pohánky, sójové jogurty a tyčinky apod.
Hoci bezlepková diéta nie je žiadna výhra, neučí nás jednu vec – naučiť sa dbať na to, čo a v akom množstve jeme.