Hovorí sa, že ľudstvo postihuje nová epidémia, šíriaca sa závratnou rýchlosťou. Preto je dôležité vedieť čo to je, ako jej predísť alebo ako ju odstrániť. Obezita spočíva v nadbytku tukového tkaniva v organizme, čo sa prejavuje nadmerným zvýšením hmotnosti. Je z latinského slova obesus – tučný (ob- okolo, edere – jesť).
Nárast obezity je spôsobený najmä spôsobom života. Tuky zlepšujú chuť do jedla a dávajú lepší pocit sýtosti, uvedomte si však, že všetky tuky by sa Vám ukladajú, pokiaľ ich nespálite. Dnešná spotreba tukov na deň na osobu je zhruba 150 gramov, z toho až 75% živočíšnych tukov. Napríklad Japonci však jedia 80 gramov tukov za deň, a z toho až 56% rastlinného pôvodu.
Okrem zlého životného štýlu môže byť vznik obezity podložený aj inými činiteľmi, ako napríklad dedičná zložka, psychologické či kultúrne činitele. Najčastejšie je to však kombinácia niektorých, alebo aj všetkých z týchto činiteľov.
Za obézneho sa človek považuje vtedy, ak má hmotnosť o 20% vyššiu, ako je priemerná hmotnosť jedincov v jeho veku. To znamená, že podľa BMI sa za rizikovú skupinu považuje žena s hodnotou BMI nad 25 a muž nad 27.
Prečo je vlastne obezita zlá? Okrem estetického problému je tu aj problém zdravotný. Obezita je stresom pre srdce, je príčinou ochorení pohybového systému, ovplyvňuje kĺby a kosti, vedie k cukrovke, vysokému krvnému tlaku, ochoreniam ciev a srdca či tráviaceho systému, rakovine, alergiám, astme… Často je dokonca aj príčinou smrti.
Ako teda môžete proti obezite bojovať? Stačí si zlepšiť stravovacie návyky a zvýšiť telesnú aktivitu. Znie to síce jednoducho, no oboje je pre ľudí, ktorí už trpia nadváhou obrovský problém.
Obezita môže byť ANDROIDNÉHO TYPU: nazývaného aj mužský/centrálny typ; tuk je rozložený v oblasti trupu a brucha. Alebo GYNOIDNÉHO TYPU: tzv. ženský typ, s hromadením tuku v oblasti bokov.
[…] vliv na činnosti lidského organismu. Mezi nejčastější problémy, které zapříčiňuje obezita […]